Дмитро Левусь: Коли НБУ запровадить санкції щодо російських банків?

  • 16:07
  • 14 Марта 2017
  • , 17
Дмитро Левусь: Коли НБУ запровадить санкції щодо російських банків?

Україна вважає російський «Сбербанк» причетним до фінансування тероризму. Це випливає з позову, який вітчизняне МЗС направило у Міжнародний суд ООН у Гаазі. Коли Національний Банк України запровадить санкції щодо російських банків? І чому досі цього не сталося? Відповіді дає політолог Дмитро Левусь.

— Глава Нацбанку Валерія Гонтарева заявила, що російський капітал може взагалі піти з України. «Протягом останніх кількох років частка російських банків на українському ринку зменшилася в 1,7 разів – від 15% до 8,8%», — каже Гонтарева. Прокоментуйте, будь ласка.

— Частка банків за участю російського капіталу зменшилася з 45% до 8%. Фахівці говорять «російський банк», тобто кошти російські, але формально вони зараз швейцарські.

Нам варто на це зважати? Можливо гроші заходять через Швейцарію, але вони російські?

— Я гадаю, що варто зважати і відслідковувати. Хоч світ глобалізований, але небезпек саме від російського капіталу багато. Яка функція їх банків? Позначати політичну присутність РФ. Другий момент – виведення капіталу в разі ускладнення відносин. Наступний момент – це фінансування того самого тероризму. З огляду на те, що в Росії політична система побудована за участю спецслужб, то, звичайно, вони можуть виконувати будь-які завдання. Також є момент виховування лояльності до РФ. Якщо в банку дуже багато клієнтів, то вони можуть використовувати для них програми лояльності, тобто банк з російським капіталом начебто добре ставиться до людей.

— На ці моменти повинна звертати увагу СБУ?

— СБУ повинна звертати увагу, а також Нацбанк України і він це робить. З 2014 року практично в усіх банках, у тому числі з російським капіталом, введені уповноважені від НБУ.

— Гонтарева сподівається що банки з російським капіталом підуть з українського ринку, але чи достатньо вона для цього робить?

— Я не банкір, тому мені складно сказати, чи все робиться для цього. Я вважаю, що рада Нацбанку і Гонтарева як керівник НБУ роблять ці кроки.

Подробиці дивиться у програмі «Что происходит?» на Чорноморській ТРК.